Bullmastiff

Bullmastiff

 

HISTORIA RASYrasy psów - bullmastiff

Bullmastiff to rasa psów która została stworzona dzięki krzyżówkom buldoga z mastiffem. W ich wyniku powstał pies lżejszy, zwinniejszy i nieco delikatniejszy w budowie ciała niż wielki, zwalisty mastiff. Dzięki temu psy te mogły pomagać leśnikom w walce z kłusownikami plądrującymi tereny należące do brytyjskiej arystokracji.

OPIS
Bullmastiff nie ma w sobie instynktu zabójcy. Jest raczej doskonałym stróżem niż groźnym psem bojowym. Może dominować w stadzie, jednak odpowiednio i konsekwentnie wyszkolony (od najmłodszych lat) będzie wspaniałym przyjacielem rodziny. Należy jednak uważać, aby nie obudzić w nim agresji, gdyż taka „zabawa” może się źle skończyć. Bullmastiffa nie wolno więc tresować na psa obrończego ani pozwalać na choćby najmniejsze przejawy agresji z jego strony. Jeżeli właściciel będzie cały czas przekazywał mu pozytywne emocje i dużo uczuć, psiak będzie posłuszny, spokojny i zapewni bezpieczeństwo całemu domostwu.

UMASZCZENIE
Rudobrązowe, płowe, pręgowane, zazwyczaj z czarną maską, dopuszczalne białe znaczenia na klatce piersiowej
PIELĘGNACJA I POŚWIĘCANY MU CZAS
Jego sierść wymaga usuwania martwego włosa, dlatego niezbędne jest szczotkowanie sierści. Sporo czasu powinny opiekunowi zająć także wspólne spacery, na których pies będzie mógł się wyszaleć. I w tym przypadku niezbędne okażą się szmatki, gdyż bullmastiff intensywnie się ślini.

rasy psów - bullmastiffCIEKAWOSTKI
Był tak szkolony i takie cechy w nim potęgowano, aby mógł jedynie w sposób bezgłośny zaatakować – zachodząc od tyłu – kłusownika powalając go na ziemię i nie robiąc mu przy tym krzywdy, ponieważ zadaniem bullmastiffa było wyłącznie przytrzymanie napastnika, a nie gryzienie go czy szarpanie. I ta cecha pozostała u tej rasy po dziś dzień.

Bullmastiff absolutnie nie ma tendencji do agresji, gryzienia czy szarpania. Jest to pies bardzo układny, łagodny, cichy, niemalże bezgłośny, który wyłącznie w razie faktycznego zagrożenia potrafi bardzo szybko, niespodziewanie i zwinnie zajść potencjalnego napastnika od tyłu i powalić go zazwyczaj jednym przemyślanym skokiem na ziemię, nie wydając przy tym praktycznie żadnego głosu i, co ważne, nie raniąc go przy tym swoimi zębami. Jeszcze raz należy podkreślić – bullmastiff to pies o dwóch twarzach – pozbawiony agresji, najwierniejszy przyjaciel swojej rodziny i całego świata, który jednocześnie jest nieustępliwy i nieprzekupny wobec realnego napastnika i wynikającego z jego strony faktycznego zagrożenia!

Poza rolą “nocnego psa” bullmastiffy były również używane jako posokowce, psy tropiące oraz pilnujące majątków przed złodziejami bydła.

Bullmastiff, mimo swych rozmiarów i wizualnego wrażenia, jest psem bardzo wrażliwym psychicznie. Dlatego też absolutnie nie nadaje się do trzymania na zasadzie innej aniżeli pełnoprawny członek rodziny mieszkający w domu razem z domownikami! Dodatkowym szczęściem dla niego jest gdy w domu są dzieci. Bullmastiff kocha niepowtarzalną miłością całą swoją rodzinę. Gdy te podstawowe warunki nie są spełnione, bullmastiff staje się apatyczny, smutny, w konsekwencji czego najczęściej zaczyna poważnie chorować.

Poza tym jak każda rasa o krótkim pysku jest o wiele mniej odporny na upały. Także jego krótka, pozbawiona podszerstka sierść i goły brzuch czynią go całkowicie nieodpornym na zimno.

Hodowle:

goldlagoon.pl – woj. Mazowieckie

Zgłoś hodowlę

 

Specyfikacja